Forum Wirtualny Koszalin Strona Główna


Wirtualny Koszalin
Odpowiedz do tematu
Koszalin zapełnia Strefę!!!
Rainier
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 04 Paź 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pomorze

(C) Puls Biznesu
Koszalin szybko zapełnia strefę
28 listopada 2005
Małgorzata Grzegorczyk



Do koszalińskiej podstrefy wchodzą producenci elementów metalowych Elfa Polska i Siegel. Pozwolenie na budowę otrzyma Royal Greenland.
W Koszalinie, podstrefie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zaczyna robić się ciasno. Miasto podpisało umowy z kolejnymi inwestorami. Łącznie w podstrefie powstanie 2 tys. miejsc pracy.

Nowi wchodzą
— Zakończyliśmy negocjacje z firmą Elfa Polska, spółką z kapitałem amerykańsko-szwedzkim, producentem elementów metalowych wykorzystywanych w sprzęcie AGD. Firma kupi dwuhektarową działkę, akt notarialny podpiszemy 5 grudnia — zapowiada Piotr Kroll, wiceprezydent Koszalina.

Elfa już produkuje w wynajętym zakładzie i zatrudnia 100 osób. Dzięki inwestycji podwoi zatrudnienie. Sama spółka nabrała jednak wody w usta.

— Nie udzielamy obecnie żadnych informacji na temat projektu — mówi tylko Kazimierz Kraszewski, prokurent Elfy Polska.

W grudniu zakończyć się powinny rozmowy z firmą Siegel, producentem metalowych elementów stanowiących wyposażenie sklepów. Fabrykę i linie technologiczne zbuduje dla niej szwajcarska spółka.

— Firma myśli o stworzeniu 150-200 miejsc pracy — mówi Piotr Kroll.

Starzy budują
22 grudnia pozwolenie na budowę otrzyma Royal Greenland Seafood, grenlandzki koncern, który latem kupił znajdujący się w upadłości Agros. Spółka zamierza przebudować zakład, zainwestować 20 mln EUR i w pierwszym etapie projektu zatrudnić 300 osób. W ciągu trzech lat liczba pracowników wzrośnie do 700 osób.

W tym roku pozwolenie na działalność w Koszalinie otrzymała poza tym chińska spółka EIW Industrial Development, która zbuduje zakład produkujący rowery i motorowery, a w przyszłości park przemysłowy, w którym pracę znajdzie 700 osób. Powoli zaczyna brakować miejsca dla kolejnych inwestorów.

— Złożyliśmy już wniosek do Ministerstwa Gospodarki z prośbą o włączenie do podstrefy 11 hektarów gruntów strefy miejskiej — wyjaśnia wiceprezydent Koszalina.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 1980 str. 10


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
naczelny.prezess
Moderator
Moderator


Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin

Pytanie skąd wezmą te 11 ha? Przecież to trzeba będzie odjąć z zasobów strefy w Słupsku a juz widze jak Słupsk się na to zgodzi. Cieszy że strefa rośnie. A pomyśleć, ze jeszcze kilkanascie miesięcy temu lokalne szmatławce uważały strefę za "fanaberię prezydenta Mikietyńskiego"


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Rainier
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 04 Paź 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pomorze

Chyba dzisiejszy Głos Koszaliński daje odpowiedź na Twoje pytanie Wink

Wczoraj sprzedano ostatni kawałek gruntu w koszalińskiej strefie ekonomicznej. Ostatnie 5,22 ha kupiła niemiecka firma Produs Retail Technology, która jest spółką-córką firmy Siegel. Przypomnijmy, Siegel to producent wyposażenia sklepów spożywczych (półki, wózki). Ma filie w Czechach, Słowacji, na Węgrzech. Do końca stycznia zostanie podpisany akt notarialny. Niemcy chcą w drugiej połowie przyszłego roku uruchomić produkcję w strefie. Wstępnie wiadomo, że do pracy będą potrzebowali 80 osób.
Miasto stara się o dodatkowe 11 hektarów na potrzeby strefy. Już dziś wiadomo, że - niezależnie od tych starań - Koszalin zyska kolejne 10 hektarów przy ul. BoWiD. - Chodzi o grunty pod przyszłym parkiem przemysłowym - mówi wiceprezydent Piotr Kroll. - Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała, że włączy 10 hektarów z tarnobrzeskiej strefy do naszej strefy. Mamy dwóch inwestorów, którzy są zainteresowani kupnem tego terenu.


Tu jeszcze jeden artykuł jaki znalazłen na tamat strefy w Koszalinie.
Robi się coraz głośniej o naszej strefie. I tak trzymać.

Koszalin atrakcyjnym miastem dla zagranicznych inwestorów

14.12.2005

W koszalińskiej podstrefie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaczyna się robić ciasno. Kolejne zagraniczne firmy decydują się na inwestycje, ale wyczerpują się tereny dla następnych chętnych.

Wśród inwestorów zagranicznych rośnie popularność północnej Polski, odczuwa to także Koszalin. Niedawno miasto odwiedziła delegacja z liczącego ponad 5,5 mln mieszkańców chińskiego Fuzhou, stolicy prowincji Fujian. Delegacji przewodniczył prezydent Fuzhou, pan Lian Zhixuan. W trakcie spotkania z Mirosławem Mikietyńskim, prezydentem Koszalina dyskutowano nad możliwościami wzajemnej współpracy obu miast. W Koszalinie gościła także delegacja przedstawicieli firm działających w innym chińskim mieście - Guangzhou w prowincji Guangdong. Obie wizyty są efektem powstającego w Koszalinie, pierwszego w Europie Chińskiego Centrum Produkcyjnego. Chińska firma EiW Industrial Development obecnie kończy tam budowę zakładu montażu rowerów.
W ostatnim czasie zakończone zostały również negocjacje na temat inwestycji amerykańsko - szwedzkiej firmy Elfa Polska Sp. z o. o. w Koszalinie. Spółka ta produkuje elementy metalowe wykorzystywane w sprzęcie AGD. Przedsiębiorstwo kupiło dwuhektarową działkę pod inwestycję, akt notarialny podpisano 5 grudnia.

Wkrótce powinny się także zakończyć rozmowy z firmą Siegel, bardzo zainteresowaną inwestowaniem w Koszalinie. Gdyby inwestycja producenta elementów metalowych doszła do skutku, to powstaną kolejne miejsca pracy. Szacuje się, że Siegel może ich stworzyć ok. 150.

Jeszcze w grudniu pozwolenie na budowę otrzyma duńskie przedsiębiorstwo Royal Greenland Seafood. Firma kupiła grunty i budynki należące do spółki Pomorski Przemysł Mięsny Agros - Koszalin S.A. w upadłości. Zgodnie z założeniami inwestorów, do 2009 roku w Koszalinie powstanie najnowocześniejsza w Europie przetwórnia ryb i owoców morza. Duńczycy zmodernizują prawie 11 tys. m kw. powierzchni byłego Agrosu, zatrudniając 500 - 700 osób, w pierwszej kolejności byłych pracowników spółki Agros. Duńczycy planują przygotowanie hali o powierzchni prawie 2,5 tys. m.kw., w której uruchomione zostanie filetowanie ryb i produkcja ryb panierowanych.

Podstrefa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie istnieć w Koszalinie do 2017 roku. Oferuje ona atrakcyjne warunki, m.in. całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz z podatku dochodowego w wysokości do 65% wartości inwestycji. Teren podstrefy jest korzystnie położony. Znajduje się w zachodniej części miasta, w obrębie międzynarodowej trasy E-28 Berlin-Kaliningrad oraz drogi krajowej nr 11 łączącej Koszalin z Poznaniem i południem kraju. Podstrefa leży w dzielnicy przemysłowej, 4km od centrum miasta. Teren jest technicznie przygotowany pod realizację przedsięwzięć inwestycyjnych. Z uwagi na prawie całkowite zagospodarowanie podstrefy, władze miasta podjęły działania na rzecz jej poszerzenia o kolejne tereny. Złożyły już odpowiedni wniosek do Ministerstwa Gospodarki z prośbą o włączenie do podstrefy 11 hektarów gruntów strefy miejskiej.

Koszalin otrzymał wiele wyróżnień m.in.: dwukrotny certyfikat "Gmina Fair Play 2004 i 2005", "Gmina Przyjazna Środowisku", tytuł "Lidera zarządzania w samorządzie lokalnym". Może także się pochwalić dobrą infrastrukturę techniczną, wykształconą siła roboczą oraz przyjaznym klimatem i otwartością władz miasta wobec przedsiębiorców. Firmy zainteresowane nawiązaniem współpracy mogą korzystać z usług i wsparcia koszalińskiego Centrum Biznesu. Skupia ono w jednym miejscu różnego rodzaju instytucje, banki i organizacje, prowadzące działalność na rzecz wspierania lokalnej przedsiębiorczości i pozyskiwania zewnętrznych inwestorów krajowych i zagranicznych.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
akwabud
Stały Bywalec
Stały Bywalec


Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin

Cóż wszystko sprzedali, a jak pracy było brak, tak i jej nie ma nadal. Miasto plan wykonało - teraz pytanie kiedy inwestorzy wykonają obietnice ???
Pożyjemy zobaczymy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Piotr
User
User


Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin

Trzeba być dobrej myśli.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest coraz mniej słupsk
Rainier
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 04 Paź 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pomorze

Dzisiejszy artykuł z Dziennika Bałtyckiego...

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest coraz mniej słupska. Co prawda powstała nad Słupią gdzie ma siedzibę, to jednak bardziej znana jest z inwestycji… w Koszalinie. W ciągu dwóch lat od powstania podstrefy w Koszalinie (październik 2003),okazało się inwestorzy wykorzystali już pełne 22 ha. W maju produkcję uruchomia dwie firmy (producent szyb samochodowych i producent flag). Przygotowywane są następne dwie. Wczoraj radni Koszalina na nadzwyczajnej sesji (w godzinach wieczornych) mieli przegłosować rozszerzenie strefy o kolejne 9 ha. Co takiego sprawia, że inwestorzy chętniej wybierają Koszalin, a nie Słupsk? - Każdy inwestor, który się do nas zgłasza jest ważny - mówi Grzegorz Śliżewski, rzecznik prezydenta Koszalina.
- Przez ostatnie lata nauczyliśmy się rozmawiać z inwestorami. Wiemy czego od nas oczekują. Prezydent osobiście się angażuje. Efekty? W koszalińskiej podstrefie znalazło zatrudnienie
800 osób. Mimo że kompleks we Włynkowku istnieje pięć lat dłużej, jest prawie dziesięć razy większy i funkcjonuje w nim więcej firm niż w Koszalinie, na koniec ubiegłego roku, firmy z Włynkowka zatrudniły niecałe dwa razy więcej osób (1400). - Koszalin ma komfortowa
sytuację´ - mówi Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnegow Słupsku, zarządzającej SSSE. - Determinacja firm do lokalizowania produkcji w strefach jest teraz większa niż kilka lat temu. Poza tym w Słupsku duże znaczenie odgrywa jakość gruntów. Ze względu na niekorzystne warunki geologiczne we Włynkowku część obszaru strefy nie nadaje się na inwestycje. Uważam też, że aby porównanie było trafne, w przypadku Słupska należy przytoczyć dane z dwóch pierwszych lat działalności. Władze Słupska nie dramatyzują. - Nie jest tak źle jak się powszechnie sądzi – mówi Ryszard Kwiatkowski, wiceprezydent Słupska. - Myrównież prowadzimy rozmowy z inwestorami. Niestety, nie mogę zdradzić więcej szczegółów. Nie mogę również przewidzieć terminu konkretnych decyzji oraz efektów negocjacji.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
kiki35
Gość



czytałam , że agros bdzie potrzebował specjalistów. Prosze podajcie jakieś namiary na te firmę.
Koszalin zapełnia Strefę!!!
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu