Forum Wirtualny Koszalin Strona Główna


Wirtualny Koszalin
Odpowiedz do tematu
NETYKIETA
gaga
Moderator
Moderator


Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

NETYKIETA czyli zbiór zasad savoir-vivre obowiązujących na naszym forum

Została stworzona po to, żeby pomóc skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi. Przestrzeganie NETYKIETY nie jest obowiązkowe. Pamiętaj jednak, że konsekwencją jej lekceważenia może być to, że nikt nie będzie chciał z Tobą rozmawiać!

1. Zawsze pisz na temat i możliwie zwięźle.

2. Pilnuj odpowiedniego cytowania postu, na który odpowiadasz. Odpisując na post, nie cytuj go w całości, a zostaw tylko to co niezbędne, a do czego odnosi się Twój komentarz. Szczególnie naganne jest cytowanie czyjegoś podpisu (sygnaturki).

3. Nie wysyłaj nikomu komercyjnych ogłoszeń ani reklam!

4. Twoja sygnaturka, czyli podpis, powinna mieć co najwyżej cztery linie tekstu.

5. Pamiętaj o odpowiednich tytułach pisanych przez siebie wiadomości - powinny być jasne i czytelne.

6. Jeśli zadajesz komuś pytanie, sformułuj je precyzyjnie, inaczej możesz otrzymać zupełnie bezużyteczne odpowiedzi. Jeśli piszesz na forum przejrzyj wcześniejsze wypowiedzi - być może pytanie to już się tam pojawiło. Grupy dyskusyjne często mają także swoje FAQ, czyli spis najczęściej pojawiających się w dyskusji pytań i odpowiedzi.

7. Jeśli dyskusja przerodzi się w prywatną wymianę poglądów, kontynuuj ją korespondując z Twoimi rozmówcami poza forum.

8. Nie przeklinaj - nikt nie będzie czytał postów rozpoczynających się od steku wyzwisk!

9. Staraj się nie pisać wielkimi literami - w Internecie oznacza to, że krzyczysz. Nie nadużywaj także wykrzykników. Jeśli chcesz wyróżnić jakieś słowo lub zdanie w Twoim poście, możesz użyć *gwiazdek* lub _podkreślenia_

10. Uważaj z humorem i ironią! To, co przekazujesz tonem głosu jako żart, na piśmie może być niezrozumiałe albo obraźliwe.

11. Jeśli chcesz zwrócić komuś uwagę, zrób to kulturalnie, najlepiej na adres prywatny. Staraj się doradzać innym, a nie wyśmiewać ich - każdy był kiedyś początkujący!

12. Bądź cierpliwy - często musi upłynąć trochę czasu zanim post dojdzie tam gdzie trzeba, nie wysyłaj więc od razu pięciu kopii.

13. Swoim prywatnym animozjom dawaj wyraz wyłącznie w postach prywatnych. Nie ma nic bardziej denerwującego i żenującego niż oglądanie grona publicznie wyzywających się osób.

Mimo że nie istnieje żadna centralna zwierzchność pilnująca przestrzegania zasad netykiety, za ich łamanie grożą różnorakie konsekwencje, poczynając od reprymendy przesłanej mailem prywatnym, poprzez publiczne napiętnowanie, a skończywszy na bardziej drastycznych posunięciach takich jak kasowanie postów, skreślenie z listy forumowiczów, lub powiadomienie Twojego administratora.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
NETYKIETA
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu